1. - ČO JE RAKOVINA ?

Rakovina je zhubné nádorové ochorenie , ktoré u mnohých ľudí vyvoláva veľké obavy . Stále vládne všeobecný názor , že rakovina je nevyliečiteľná . Tento názor je však mylný . Rakovina patrí medzi veľmi vážne ochorenia , ktoré často končia smrťou alebo minimálne dlhotrvajúcimi problémami , ktoré výrazne znižujú kvalitu života .

Moderná lekárska veda však má pomerne veľa nástrojov , ako proti tejto chorobe účinne bojovať . Stále však platí , že prevencia je v prípade rakoviny najdôležitejšia .

Rakovina vo svojom základe , je bunkové ochorenie . Každá rakovina sa začína poruchou jednej bunky . Táto porucha nastáva na úrovni genetického kódu , ktorý je uložený v DNA jadra bunky . Za normálnych okolností DNA riadi bunku . Dáva jej príkaz kedy sa deliť a kedy delenie zastaviť. Takto je každá bunka pod kontrolou .

Pri vzniku rakoviny dochádza porušeniu tohto mechanizmu . Bunka sa stáva neriadenou . Prestáva sledovať príkazy , ktoré sú prospešné celému organizmu . Takáto bunka sa začne nekontrolovateľne deliť . Toto delenie sa deje na úkor okolitých zdravých buniek . rakovinové bunky sú zvyčajne agresívne a delením prerastajú do zdravých tkanív a orgánov . týmto prerastaním a následným množením v cudzích oblastiach organizmu narúšajú základné funkcie organizmu . Postupom času , ak nie je rakovina liečená , dochádza k zastaveniu týchto funkcií a k následnej smrti .

Rakovina patrí medzi veľmi vážny typ ochorenia , ktorý sa veľmi často končí smrťou . Hoci lekárska veda neuveriteľne pokročila ,možnosti liečby rakoviny sú stále limitované . Stále platí , že prevencia je najjednoduchším spôsobom , ako sa vyhnúť rakovine .

Rakovina vzniká na bunkovej úrovni . Vznik rakoviny vždy začína s jednou jedinou bunkou . Za normálnych okolnosti je život každej bunky v tele človeka prísne organizovaný . Genetická informácia v jadre bunky presne riadi bunky . Povie jej , kedy sa má rozdeliť , kedy má zastaviť svoju činnosť či odumrieť . Takýmto systémom je zabezpečené , že každá bunka v tele sa riadi zákonmi , ktoré sú prospešné celému organizmu a umožňuje mu takto fungovať .

Pri vzniku rakoviny dochádza k narušeniu systému tohto riadenia . Bunka sa prestáva riadiť - rozumnými - informáciami genetického kódu a stáva sa zhubnou či rakovinovou . Takáto zhubná bunka sa začne deliť nekontrolovaným spôsobom . Delí sa na úkor ostatných buniek , tkanív a organov.

K tejto zmene dochádza na úrovni genetického kódu , ktorý je uložený v DNA jadra bunky . Príčiny tejto zmeny stále nie sú úplne jasné . Predpokladá sa však , že veľká časť rakoviny je dedičná . Druhá časť je pravdepodobne spôsobená vplyvom prostredia , a to rôznymi chemickými látkami , ktoré majú schopnosť vyvolať tieto zmeny .

2. - ČO JE RAKOVINA ?

RAKOVINA NIE JE PRIAMO DEDIČNÁ , ALE DEDIČNOSŤ MOŽE PRI JEJ VZNIKU ZOHRÁVAŤ URČITÚ ÚLOHU .

Ochorenie , o ktorom by sme mali vedieť čo najviac . Na Slovensku má totiž rakovina stále stúpajúcu tendenciu a v porovnaní s inými krajinami je u nás výskyt rakoviny vysoký .

Rakovinové ochorenie je vlastne neobmedzované množenie buniek , ktoré sa vymanili z kontrolných mechanizmov . V pozadí rakovinovej premeny normálnej bunky sú tzv. onkogény - časti nukleových kyselín - , ktoré sú prítomné vo všetkých bunkách , ale v neaktivnej forme . Aktivovaný onkogén sa stáva - vysielačom - informácií , ktoré menia zdravú bunku na rakovinovú . Aktiváciu onkogénov spôsobujú rakovinotvorné látky - karcinogény , rúzne druhy žiarenia a niektoré vírusy.

Keď sa bunka začne na základe nesprávnych informácií abnormálne deliť , pokračuje geometrickým radom a postupne vznikne niekoľko miliónov buniek , ktoré vytvoria nádor . Ak sa takáto masa buniek ohraničí - opúzdri - a nemá tendenciu ďalej sa deliť , vznikne benígny nezhubný nádor , ktorý neohrozuje život , iba obmedzuje normálne funkcie organizmu . Malígny - zhubný - nádor agresívne prerastá do okloitých tkanív a orgánov , prípadne kostí , krvného a lymfatického riečišťa a vytvára druhotné nádory - metastázy - , pričom bunky zhubného nádoru sú schopné deliť sa donekonečna.

ČO VYVOLÁVA RAKOVINU :

- fajčenie

- UV žiarenie

- stravovacie zvyklosti a určitý typ potravy

- priemyselné chemikálie

- azbestový prach

- anilínové farbivá

- zlučeniny arzénu , chrómu , niklu , vinylchlorid to je surovina pre PVC

- drevitý prach - používaný v priemysle

- ionizujúce žiarenie

Najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny na Slovensku je rakovina pľúc , ktorá bola začiatkom minulého storočia veľmi zriedkavá . Jej výskyt sa významne zvýšil po 2. svetovej vojne , keď sa rozšírilo fajčenie cigariet . Od 60-tych rokov sa výskyt rakoviny pľúc zvýšil niekoľkonásobne a v posledných rokoch , s pribúdaním fajčiarok , aj u ženskej časti populácie.

Výskumy a dlhodobé sledovanie obyvateľstva poukazujú aj na spojenie rakoviny so stravovacími zvyklosťami . ide o nadmerný príjem potravy a nadváhu , nadmerný príjem tukov , bielkovín , alkoholu a soli , nedostatok balastných látok -ktoré na seba priamo viažu rakovinotvorné látky , vitamínov a minerálnych látok , konzumáciu škodlivých látok , napr. plesňových jedov , prídavných látok používaných pri výrobe a spracovaní potravín, dusičnánov , pozostatkov hnojív , a vedľajších produktov spaľovania pri údení a grilovaní .

Nadváha a nadmerný príjem tukov môžu podnecovať vznik rakoviny ženských pohlavných orgánov , prsníka , žlčníka , hrubého čreva , konečníka , obličiek , pankreasu a prostaty . Pravidelná konzumácia alkoholu podporuje rakovinu ústnej dutiny , hrtana , pažeráka , pečene a pravdepodobne aj rakovinu prsníka .

Rakovina nie je infekčná nepatrí medzi nákazlivé choroby a nie je priamo dedičná , ale v niektorých rodinách možno pozorovať dedičný výskyt určitých zmien v štruktúrach normálnych buniek , pokiaľ ide o rakovinu prsníka , hrubého čreva a štitnej žľazy , môže ísť o zvýšenú vnímavosť na rakovinotvorné vplyvy , ale aj o zvýšené riziko spontánneho vzniku rakoviny.

V Európe sa najčastejšie vyskytuje rakovina pľúc , prsníka , hrubého čreva a konečníka . Na Slovensku má rakovina stále stúpajúcu tendenciu a v porovnaní s inými krajinami je u nás výskyt rakovinových ochorení vysoký .

Zmeny , ktoré môžu znamenať rakovinové ochorenie :

- nebolestivá hrčka alebo opuch kdekoľvek na tele

- zmena pigmentového znamienka - farba , tvar , veľkosť

- vred na koži , perách alebo v ústnej dutine , ktorý sa nehojí

- tvorba krvných podliatin , krvácanie - ktoré nie je normálne a prítomnosť krvi v stolici alebo v moči

- pretrvávajúce zachrípnutie alebo kašeľ - 2 - 3 týždne , ktoré nereagujú na liečbu

- odpor k jedlu , opakované zvracanie , zažívacie problémy , zmeny vo výprazdňovaní , striedanie zápchy a hnačky

- nevysvetliteľné chudnutie

- poruchy nervového systému a náhle problémy so zrakom

V uvedených prípadoch treba čo najskôr vyhľadať lekára , pretože odhalenie rakovinového ochorenia vo včasnom štádiu umožňuje rakovinu úspešne liečiť 

3. - ČO JE RAKOVINA

Rakovina je skupina nádorových ochorení , ktorých je okolo 200 . Tieto môžu postihovať rôzne druhy buniek , ktoré tvoria základnú jednotku ľudského tela . Rakovina vznika vtedy , keď sa bunka prestane správať podľa pravidiel , stáva sa abnormálnou a začne sa nekontrolovateľne deliť .

Podobne ako iné orgány tela skladá sa aj krček maternice z rôznych buniek . Za normálnych okolnosti sa delia bunky iba vtedy , ak je to potrebné , a tento usporiadaný proces udržuje náš zdravotný stav .

Ak sa bunky začnú deliť , keď to nie je potrebné , vzniká postupne masa nového tkaniva , ktorú nazývame nádorom - tumorom , a ten môže byť benigny - nezhubný - alebo malígny - zhubný ,

Beningne nádory nie sú rakovinou . Vo väčšine prípadov sa odstraňujú operáciou a obyčajne sa neobnovujú . Dôležité je aj to že sa nešíria do iných časti tela . Benigne nádory neohrozujú život . Polypy , cysty a myómy patria k benígnym nádorom krčka maternice .

Malígne nádory nazývame rakovinou . Rakovinové bunky neustálym delením narastajú a tym poškodzujú tkanivo a orgány nachádzajúce sa v blízkosti nádoru . Môžu sa však z nádoru aj uvoľniť a rozšíriť do lymfatických alebo krvných ciest . Tak sa môžu bunky z rakoviny krčka maternice dostať do iných časti tela , napríklad do najbližších lymfatických uzlín , do najbližšieho okolia - do močových mechúra , konečníka , ale aj do chrbtice , pľúc . Rozsev takýchto buniek nazývame metastazovaním .

Rakovina krčka maternice - cervikálny karcinón , karcinón cervixu -, vznika najčastejšie z dlaždicových buniek . Sú to tenke ploché bunky , ktoré tvoria povrch krčka maternice . Zriedkavejšie vzniká rakovina zo žľazovitých buniek sliznice kanálu krčka maternice . Keď nádorové bunky preniknú do iných časti tela a vytvoria tam druhotný nádor - metastázu -, skladá sa tento z toho istého typu buniek ako nádor prvotný - primárny -, .

MUŽI ZOMIERAJÚ NA RAKOVINU . ODMIETAJÚ ZDRAVO ŽIŤ A ÍSŤ K LEKÁROVI .

Mužom hrozí o 60 percent vyššie riziko ochorenia na rakovinu , ktorá sa vyskytuje u oboch pohlaví , a o 70 percent vyššie riziko úmrtia ako ženám.

Pričinou smrti britských mužov je skôr ako rakovina neochota zdravožiť a navštíviť lekára , preto podľahnú onkologickým ochoreniam častejšie ako ženy . Vyplýva to z výskumu organizácií Cancer Research UK, National Cancer Intelligence Network a Men´s Health Forum .

Nepoznáme žiadny biologický dôvod , prečo by malo mužom hroziť väčšie nebezpečenstvo ako ženám , takže nás prekvapili také zásadné rozdiely , povedal David Forman z National Cancer Intelligence . Muži sú známi postojom , že zatnú zuby a neinformujú sa o zdraví tak ako ženy . To , čo vidíme v tejto štúdii , môže byť odrazom tohto postoja . Znamená to , že muži sú menej ochotní zmeniť životný štýl , čo by mohlo znížiť riziko ochorenia , a sú menej ochotní navštíviť lekára so symptómami rakoviny .

Výzkum založený na pomere onkologických ochorení a úmrtí na ne v rokoch 2006 a 2007 poukázal na fakt , že mužom hrozí o 16 percent vyššie riziko , že u nich vypukne akékoľvek onkologické ochorenie , ale až o 60 percent vyššie riziko rakoviny , ktorá sa vyskytuje u oboch pohlaví s výnimkou melánomu .

Nebezpečenstvo úmrtia je u mužov o 40 deňvyššie ako u žien , v prípade rakoviny postihujúcej obe pohlavia je vyššie až o 70 percent . Autori štúdie zdôrazňujú , že je potrebné aby sa muži informovali o súvislosti medzi zdravým životným štýlom a onkologickýmmi chorobami . Vieme , že zhruba polovici prípadov všetkých onkologických ochorení sa dá predísť zmenami v životnom štýle a je znepokojujúce , že táto správa možno dopadne na hluché uši mužov , vyjadrila sa Sara Hiom z Cancer Research UK . Alan White z Men´s Health Forum doplnil , že muži vo všeobecnosti nevedia , že fajčenie aj väčší objem pásu , vysoká spotreba alkoholu , zlé stravovanie a rodinná história prispievajú k zvýšeniu rizika vypuknutia rakoviny a predčasného úmrtia v dôsledku tohto ochorenia .

Keď niečim trpíte a neprestáva to , potom to skontrolujte . To je jednoduchý odkaz , vyjadril sa Alan White .

NA NÁDOROVÉ OCHORENIE UPOZORŇUJE CELÝ RAD PRÍZNAKOV.

Najčastejším príznakom agresívnych nádorov je , že človek sa cíti ako pri chrípke , ibaže tento pocit za dva či tri týždne nezmizne ...

Ľudia by mali prekonať strach z rakoviny , ale nesmú podceňovať dôležitosť prevencie . Taký je názor lekára a predsedu českej Ligy proti rakovine Zdeňka Dienstbiera , ktorý sa dlhodobo zaoberá prevenciou rakoviny .

Už samotný pojem rakovina naháňa hrôzu , ale je to neopodstatnené , pretože čísla ukazujú , že sa zlepšuje nielen možnosť prežitia , ale aj vyliečenia , povedal Zdeněk Dienstbier . Tým , že verejnosť získava stále viac informácií , zvyšuje sa percento tých , ktorí k lekárovi prichádzajú verejnosť získava stále viac informácií , zvyšuje sa percento tých , ktorí k lekárovi prichádzajú v začiatočných štádiách rakoviny . U takýchto pacientov je vyššia pravdepodobnosť vyliečenia .

Napriek tomu , že počet nádorových ochorení stále rastie , percento úmrtí na rakovinové ochorenia klesá . Ak vznikne podozrenie na zhubný novotvar , treba ísť okamžite k lekárovi , upozornil Zdeněk Dienstbier . Podľa jeho názoru existuje celý rad varovných príznakov , ktoré môžu signalizovať vyvíjajúce sa nádorové ochorenie . Najčastejším príznakom agresivnych nádorov je že človek sa cíti ako pri chrípke , ibaže tento pocit za dva či tri týždne nezmizne ,ale pretváva .

Lekárske vyšetrenie by mal podľa Dienstbiera čo najskôr absolvovať aj človek , ktorý začne bezdôvodne chudnúť , trpí chronickým kašlom alebo má problémy s močením či stolicou . Úplnou samozrejmosťou by mala byť návšteva lekára , keď sa v moči alebo stolici objaví krv a keď niekde na tele vyrastie hrbolček . Ženy by si mali navyše pravidelne kontrolovať prsníky a muži semenníky . Starostlivosť o zdravie by mala patríť prvoradým záujmom človeka .

Rakovina prostaty je najväčší mužský strašiak

Problémy s prostatou sú záležitosťou , ktorá trápi výlučne mužov . Je to orgán veľkosti gaštana , ktorý sa nachádza pod močovým mechúrom . Cez prostatu prechádza močová rúra a priamo v prostate do močovej rúry ústia semenovody . Prostata teda spája mužský močový a pohlavný systém . Jej hlavnou funkciou je tvorba hustej mliečnej tekutiny , ktorá je potrebná pre dobrú pohyblivosť a oplodäovaciu schopnosť spermií .

Starší muží prostatu vnímajú ako orgán , ktorý im vie osladiť život , núti ich v noci behať na toaletu, spôsobuje prerušované či bolestivé močenie , vyvoláva trápne situácie na pisoároch verejných toaliet . Dosiaľ nie je jasné prečo , ale od určitého veku , vo všeobecnosti po päťdesiatke , sa začne táto predstojná žľaza zväžšovať . Práve to so sebou prináša nepríjemné príznaky , ktoré sa niekedy končia až operáciou . Hovorí sa tomu nezhubné zväčšenie prostaty . Bohužiaľ , spomínané príznaky sú často rovnaké aj pri rakovine prostaty , a tak je niekedy veľmi ťažké odlíšiť toto nezhubné a zhubné ochorenie . Rakovina prostaty je mužský strašiak , v Európe je po rakovine pľúc druhým najčastejším onkologickým ochorením . Na Slovenskuročne pribudne okolo 1 200 nových pacientov s touto diagnózou a výskyt stúpa . Najčastejšie sa diagnostikuje v oblasti Bratislavy a Stredoslovenského kraja, bude to však najmä uvedomelosťou pacientov z týchto regiónov , ktorí prídu na vyšetrenie .

Bolesti v chrbtici - znak pokročilej rakoviny

Podľa MUDr.Martina Hrivňaka z urologickej a andrologickej ambulancie Nemocnice Košice -Šacasú ochorenia prostaty u mužov pomerne časté . Do veku 50 rokov je to predovšetkým zápal prostaty , u starších mužov ide o spomínané zväčšovanie prostaty , ktoré môžu byť nezhubné alebo zhubné . Odlíšiť ich prostredníctvom vyšetrení môže len urológ , preto je dobré vyhľadať ho Nedá sa hovoriť o jednom bez druhého práve pre podobnosť príznakov , navyše sa môžu vyskytovať naraz , povedal predčasom pre Pravdu doc. MUDr. Frederico Goncalves, PhD. urológ z Bratislavy . Ak pacient príde do urologickej ambulancie s príznakmi , musíme sa pokúsiť odlíšiť zhubné a nezhubné ochorenie . Chronické zväčšenie prostaty je otravné , znižuje kvalitu života , ale v zásade nezabíja . Na karcinón prostaty môže pacient zomrieť.

Samozrejme , prognóza je tým lepšia , čím skôr sa chorobu podarí odhaliť . Jediné štadium, keď sa dá rakovina prostaty jednoznačne vyliečiť ,je ohraničený na prostate . Vtedy sa obýčajne odporúča operačné odstránenie celej prostaty , pomerne náročný operačný zákrok , ktorý sa rutínne robí na urologických klinikách a väčších urologických oddeleniach .Bohužiaľ , ešte stále mnohí pacienti prichádzajú v pokročilých štadiách rakoviny prostaty , čiže s bolesťami v chrbte a krížoch . Až po tom , čo už bezvýsledne absolvovali vyšetrenia u ortopéda či reumatológa , hovorí prof. MUDr. Ján Kliment, PhD. prednosta Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Martine . Ide však už o pokročilé príznaky metastáz v kostiach. Možnosti liečby rakoviny prostaty je niekoľko , ak sa pacient z iných zdravotných dôvodov nemôže operácii podrobiť , alebo s ňou nesúhlasí , ako ďalšia možnosť sa odporúča ožiarenie prostaty . Pred , počas a niekoľko mesiacov po ožarovaní užíva aj hormonálne lieky na zlepšenie výsledkov liečby . U pacientov s pokročilými nádormi operácia ani ožarovanie ochorenie nezastavia . Tu sa odporúča hormonálna liečba , ktorá je väčšinou doživotná . Liečba teda závisí od rozsahu nádorového ochorenia a celkového zdravotného stavu pacienta . Príznaky rakoviny prostaty sa nielenže podobajú na príznaky jej nezhubného zväčšenia , ale v počiatočných štádiach nemusí postihnutý zaznamenať nijaké ťažkosti . Obe však majú čosi spoločné - postihujú mužov od určitého veku . Aj preto majú svoj význam preventívne prehliadky u urológa , ktoré poisťovňa hradí každému mužovi po 50. roku života raz za tri roky. Urologické vyšetrenie je jednoduché a nebolestivé , tvrdí MUDr. Hrivňak . Pozostáva z vyšetrenia krvi na nádorový marker rakoviny prostaty , tzv. PSA, z ultrazvukového vyšetrenia prostaty , vyšetrenia moču a vyšetrenia prostaty prstom cez konečník . Práve posledného menovaného sa muži obávajú a chú sa mu vyhnúť . Po vyšetrení však každý z nich tvrdí , že je možno trochu nepríjemné , ale v žiadnom prípade nebolí a nie je ani inak dehonestujúce . Toto vyšetrenie je však veľmi dôležitou súčasťou prevencie . Ak urológ vysloví podozrenie na nádor prostaty , objedná pacienta na biopsiu - odber tkaniva z prostaty -, Je to ambulantný výkon, ktorý bolí asi ako pichnutie ihlou pri odbere krvi a trvá 10 minút. Vzorky sa posielajú patológovi , ktorý určí , či ide o zhubný nádor prostaty , alebo nie . Na Slovensku pracuje zhruba 270 urológov . Dosť na to , aby mal každý pacient možnosť a šancu na odhalenie prípadného zhubného ochorenia včas - keď je ešte vyliečiteľné.

Prostata a možné diagnózy

Nezhubné zväčšenie prostaty - benígna hyperpláza prostaty - Zatiaľ nie je celkom jasné , prečo k nemu dochádza . Vyskytuje sa predovšetkým u mužov po päťdesiatke . Môže a nemusí mať obťažujúce príznaky , pretože medzi veľkosťou prostaty a mierou ťažkosti nejestvuje priama úmernosť . Sú muži s veľkými prostatami , ktorí ťažkosti nemajú. Ochorenie sa liečí konzervatívne - tabletkami , ak takáto liečba nie je úspešná , volí sa chirurgická liečba . Dnes je najčastejšia metóda TURP - nadbytočné tkanivo prostaty sa odstráni cez močovú trubicu bez rezu na bruchu .

Zápal prostaty - prostatitída : najčastejšia urologická diagnóza u mužov do 50 rokov a jej pôvod nie je vždy jasný . Podľa urológa MUDr. Jozefa Dubravického pri 5 - 10 percent prípadov je dokázaný bakteriálny vyvolávateľ , čo sa prelieči antibiotikami. Ak nie je možné príčinu ochorenia identifikovať a vzniká chronická prostatitída , liečba nie je jednoduchá . Potláčajú sa predovšetkým nepríjemné príznaky , aby sa zlepšila kvalita života .Rakovina prostaty patrí k najčastejšie diagnostikovaným nádorom u mužov . Priznaky sa v počiatočných štádiach podobajú na príznaky zväčšenej prostaty , alebo úplne chýbajú , preto sú dôležité preventívne urologické prehliadky . Riziko stúpa s vekom , choroba sa zriedka kedy objaví pred 40. rokom života . Liečba závisí od stupňa pokročilosti ochorenia : chirurgia , rádio a chemoterapia i hormonálna liečba , ktorej zmyslom je znížiť hladinu testosterónu .

Nové možnosti v hormonálnej liečbe .

Hormonálna liečba rakoviny prostaty sa používa u pacientov s pokročílimi nádormi prostaty , keď už operácia ani ožarovanie ochorenie nezastavia . Cieľom hormonálnej liečby je zníženie hladiny mužského pohlavného hormónu testosterónu , ktorý podporuje rast karcinómu . Prostata je totíž orgán , ktorý je hormonálne závislý , preto hormonálnymi liekmi vieme ovplyvniť jej činnosť.

Jednou z možnosti zníženia hladiny testosterónu je chirurgické odstranenie semenníkov , ktoré tento hormón produkujú . Ide , žiaľ , o nezvratné riešenie , ktoré so sebou prináša nielen riziká samotného zákroku , ale aj psycické následky . Ďalšou možnosťou je - medikamentózna kastrácia , čo znamená zníženie hladiny testosterónu tabletkami alebo injekciami . Pacienti v tomto prípade logicky uprednostňujú liečebné metódy . Dosiaľ najpoužívanejšími súlieky , ktoré fungujú tak , že ešte pred znížením hladiny hormónu testosterónu na požadovanú úroveň dôjde počas prvých 2 - 3 týždňov k jej dočasnému zvýšeniu . To môže mať za následok zhoršenie príznakov ochorenia , hovorí sa tomu - flare fenomén -, V štádiu registrácie je však na Slovensku nový liek s účinnou látkou degarelix , je to dôležitý krok v liečbe pokročilého , od hormónu závislého nádoru prostaty , hovorí prof. MUDr. Ján Kliment , PhD., hlavný odborník MZ SR pre urológiu . Liečba novou účinnou molekulou nespôsobuje dočasný nežiaduci nárast hladiny testostérónu , ktorý môže byť spojený so zhoršením príznakov ochorenia . Doc. MUDr.  Jozef Marenčák , PhD., primár Urologického oddelenia v Skalici , prirovnáva účinok spomínaných dvoch skupín liekov k sítuácií v cestnej premávke . Predstavte si , že sa rútite po diaľnici a odrazu uvidíte nehodu . Šliapnete na brzdu , ale namiesto toho , aby vaše auto okamžite zastavilo , prechodne začne zrýchľovať . Podobne aj známe lieky prechodne zvýšia hladinu testosterónu , ktorý my potrebujeme znížiť . Chceme teda , aby pri šliapnutí na brzdu auto zastavilo čo najskôr . A to práve robí degarelix - takmer okamžítezníži hladinu hormónu a môžeme dúfať , že rast nádoru sa v krátkom čase spomalí .

Nový liek sa podáva pod kožu a uvoľňuje účinnú látku počas jedného mesiaca . Už na 3. deň po podaní dosiahne až 96 percent pacientov kastračné hladiny testosterónu . Keďže však ide o novú účinnú molekulu a rakovina prostaty je dlhotrvajúce ochorenie , nie je možné povedať , či degarelix pacientom predlží život .

 

 

 

 

Diagnostika rakoviny

Rakovina je veľmi závažný druh ochorenia . Úspešná liečba rakoviny veľmi záleži na skorej identifikácii ochorenia . Diagnostika je kľúčová pre prežitie pacienta . Moderná medicina má v rukách mnoho technických nástrojov na efektívnu diagnostiku rakoviny .

Samotná diagnostika rakoviny je proces , ktorý má viacero úrovni . Celý proces začína podozrením pacienta . Následne je pacient podrobený laboratórnym testom . Pri týchto testoch je skúmaná krv , moč , mozgovo - miechový mok a tak ďalej . Tieto tekutiny sú laboratorne skúmané na prítomnosť špecifických látok , ktoré slúžia ako indikátory rakoviny .

Pri diagnostike rakoviny majú významnú úlohu bioptické metódy . Poznáme tri základné typy bioptických metód . Pri biopsii ihlou je použitá ihla na odobratie vzorku tkaniva potenciálneho nádoru . Endoskopia využiva zavedenie hadičky - často s kamerovým systémom - do postihnutého orgánu a tkaniva . Táto hadička na svojom konci má zariadenie na odobratie časti tkaniva .

Endoskopia sa využíva napríklad pri biopsii močového mechúra . K odobratiu tkaniva na rozbor je možné aj klasicky pomocou chirurgického zákroku .

Veľký rozvoj pri diagnostike rakoviny zaznamenali rôzne zobrazovacie metódy . Tradičnou zobrazovacou metódou je tradične rontgen . Dnes sa však častejšie používajú modernejšie metódy , ktoré sú menej zdraviu škodlivé . sem zaraďujeme ultrazvukové vyšetrenie , počítačovú tomografiu alebo metódu magnetickej rezonacie .